Byl mi doručen platební rozkaz - co mám dělat?
Převzali jste si platební rozkaz nebo Vám byl doručen do datové schránky? Stačí jej „hodit“ do papírů, nebo byste měli něco dělat? Určitě měli! Doručený platební rozkaz může být rychlou cestou do exekuce, stačí, když se nebudete včas bránit. Pokud danou částku platit nechcete, musíte se bránit. A pozor, nově, od 1. 7. 2024 je možné platební rozkaz a elektronický platební rozkaz doručit do datové schránky fikcí (pokud se do datové schránky 10 dní od dodání rozkazu nepřihlásíte). To znamená, že po necelém měsíci proti Vám může začít exekuce, aniž byste věděli o nějakém řízení, ze kterého vzešla.
Platební rozkaz je jednoduchým rozhodnutím soudu vydaným bez jednání, které Vám nařizuje zaplatit žalobci stanovenou částku. Neobsahuje odůvodnění a proces jeho vydání je velmi zjednodušený. O soudním řízení se dozvíte právě až doručením platebního rozkazu. Díky tomu se může stát, že soud vydá platební rozkaz i v případě, kdy by v klasickém soudním řízení žalobu zamítl.
Pokud danou částku platit nechcete, musíte se bránit. Způsob záleží na druhu platebního rozkazu:
- Směnečný platební rozkaz (vydaný soudem na základě žalobcem předložené směnky) – ten je nejnebezpečnější. Do 15 dní můžete podat NÁMITKY (nikoliv odpor jako v ostatních případech), ve kterých musíte uvést všechna Vaše tvrzení proti dané směnce a předložit důkazy. Po uplynutí této lhůty nemůžete uvádět další tvrzení. Povaha směnky navíc značně omezuje její faktický přezkum. Proto je účinná formulace námitek obtížná. Právě to činí směnečný platební rozkaz tak nebezpečným.
- Platební rozkaz – i zde máte 15 dní, ve kterých můžete podat ODPOR. Zde ale „stačí“ jeho včasné podání bez odůvodnění. Zdůvodnit jej ale musíte. Nejčastěji k tomu soud stanoví lhůtu již v platebním rozkazu. Podáním odporu začne běžné soudní řízení, ve kterém bude soud řešit, zda je žalobcův požadavek na zaplacení žalované částky oprávněný.
- Elektronický platební rozkaz – ten je velmi častý hlavně při „sériovém“ vymáhání pohledávek. Stejně jako v předchozím případě je obranou proti němu ODPOR ve stejné lhůtě 15 dní. Po jeho podání následuje to samé jako v případě „běžného“ platebního rozkazu.
- Evropský platební rozkaz – jde o platební rozkaz pro, zjednodušeně řečeno, přeshraniční spory v rámci EU. ODPOR funguje podobně jako v případě (elektronického) platebního rozkazu s tím rozdílem, že pro jeho podání máte 30 dní a musíte v něm uvést, že nárokovanou částku popíráte. Důvody ale není potřeba uvádět, ty stejně jako ve dvou předchozích případech uvedete později.
Z výše popsaného plyne, že platební rozkaz neznamená okamžitou exekuci, jak se lidé někdy bojí. Pokud ale chcete exekuci předejít, musíte jednat rychle, ať už zaplatit, nebo se bránit. Být pasivní je nejhorší varianta. Platební rozkaz nabyde právní moci, a již zanedlouho můžete mít exekučně obstavené účty, nemovitosti atd.
Od soudem vydaných platebních rozkazů je nutné odlišovat výzvy některých „věřitelů“, kteří se mohou snažit vzbudit strach z hrozící exekuce. Mohou vypadat velmi podobně. Nejde ale o soudem vydané platební rozkazy, nemají náležitosti jako platební rozkazy výše (označení a razítko soudu apod.). Jde o de-facto předžalobní výzvy, které ve Vás mají vzbudit dojem, že exekuce bezprostředně hrozí. Nejsou ale vydány soudem, a nemají proto výše popsané účinky (byť daný věřitel žalobu proti Vám podat samozřejmě může).
A upozornění závěrem. Dávejte si pozor na doručování, téměř všichni podnikatelé mají datovou schránku. Právě do ní Vám může „přistát“ platební rozkaz. Potom je potřeba jednat rychle, jak je popsáno výše.
Nevíte si s platebním rozkazem či naopak vymáháním pohledávky rady? Neváhejte mne kontaktovat.