Dlužník mi nechce platit, co mám dělat?

Možná se Vám to už stalo, odběratel nebo jiný dlužník Vám dluží, ne a ne zaplatit. Telefonáty ani výzvy nefungují, vymáhat dluh soudně nechcete. Je to komplikované a drahé. „Soud“ opravdu může trvat dlouho a může být drahý. Existují ale způsoby, jak tato negativa alespoň částečně eliminovat:

Předžalobní výzva
Tou dáte dlužníkovi najevo, že to s vymáháním pohledávky myslíte opravdu vážně. Stručně popíšete jeho dluh, pohrozíte, že narůstá o úroky z prodlení (příp. další smluvené sankce) a související náklady. Předžalobní výzvu za Vás může sepsat a odeslat advokát na základě plné moci, na svém hlavičkovém papíře. Dlužník díky tomu uvidí, že to s vymáháním pohledávky „myslíte opravdu vážně“. Do vymáhání jste investovali, zaplatili advokáta. Dáváte tak najevo svoji vůli dluh vymoci.

Návrh na vydání elektronického platebního rozkazu
Pokud předžalobní výzva nezabere, můžete podat návrh na vydání elektronického platebního rozkazu. Oproti „klasické“ žalobě to má 2 výhody. První; platíte o něco menší poplatek. Druhá; řízení o vydání elektronického platebního rozkazu je zjednodušené a bez jednání. Soud po zjednodušeném přezkoumání a bez vyjádření žalovaného vydá elektronický platební rozkaz, kterým dlužníkovi nařídí zaplatit. Dlužník má na výběr. Zaplatit, nebo včas podat odpor (k tomu více v tomto článku). Je-li dlužníkem podnikatel, soud zašle elektronický platební rozkaz do datové schránky. Tam může být doručen i tzv. fikcí. To znamená, že dlužník, podnikatel (nebo kdokoliv jiný s datovou schránkou), už před dluhy neuteče pouhým nepřebíráním pošty. Dlouhodobým nepřihlašováním do datové schránky Vám „daruje“ exekučně vymahatelné rozhodnutí.

Návrh na vydání evropského platebního rozkazu
Ten slouží pro vymáhání pohledávek s mezinárodním prvkem (např. vůči zahraničnímu dlužníkovi či naopak). Proces podání návrhu, vydání rozkazu a nabytí právní moci je podobný jako ve výše popsaném případě. Avšak není možná tzv. fikce doručení. Hlavní výhodou je zjednodušení exekuce v zahraničí – pro její zahájení nejsou tak přísné podmínky jako u jiných soudních rozhodnutí.

Notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti
Je-li dlužník svolný k jednání (třeba po doručení předžalobní výzvy od advokáta), můžete toho využít, a o splácení dluhu sepsat notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti. V něm se dlužník zaváže zaplatit dohodnuté částky. Pokud dohodu nesplní, můžete podat exekuční návrh. Žaloba a soudní řízení nejsou nutné. Exekuční vymáhání proto začne výrazně rychleji. Dlužník má navíc silnou motivaci splácet včas.

Jak tomu předcházet a co si ujasnit, než začnete s vymáháním
Ani platební rozkaz Vám nepomůže, pokud jej soud nevydá nebo nenabude právní moci. Proto je důležitou alternativou prevence. Počínaje kvalitní smlouvou, přes „zálohování ceny“, až po zástavní právo. Vždy ale záleží na situaci. V některých případech ani není prevence možná.

Potom nezbývá než dluh vymáhat. K tomu si dejte dohromady všechny podklady. Soudu nestačí jen faktura, povinnost dlužníka zaplatit musíte prokázat – např. písemnou smlouvou, potvrzenou objednávkou apod. Dluh navíc musí být splatný. Tzv. splatnost může nastat ze zákona, ale obvykle je nezbytné zaslat výzvu či fakturu.

Nevíte si s vymáháním rady? Neváhejte mi napsat. Podle vymáhané pohledávky se můžeme domluvit na dalším postupu. Jednotlivé kroky můžeme „odstupňovat“ tak, abychom zbytečně nezvyšovali náklady a zároveň účinně chránili Vaše podnikání, zájmy i peníze.

Přejít nahoru